هدایت به بالای صفحه

داشتن مدرک مهم است یا مهارت؟

مدرک یا مهارت؟ کدام یک مهمتر است؟

شاید طرح این سؤال شما را نیز به فکر فرو برد. اگر مدرک مهم است چرا کارفرمایان و مدیران شرکت‌ها به دنبال مهارت‌های ما هستند و اگر مهارت مهم است چرا مجبور هستیم چندین سال از عمر خود را صرف کنکور و دانشگاه کنیم، درحالی‌که می‌توانیم زودتر به سمت شغل موردنظر خود برویم و کسب درآمد کنیم.

 

شاید طرح این سؤال شما را نیز به فکر فرو برد. اگر مدرک مهم است چرا کارفرمایان و مدیران شرکت‌ها به دنبال مهارت‌های ما هستند و اگر مهارت مهم است چرا مجبور هستیم چندین سال از عمر خود را صرف کنکور و دانشگاه کنیم، درحالی‌که می‌توانیم زودتر به سمت شغل موردنظر خود برویم و کسب درآمد کنیم.

این یک عنوان چالش‌برانگیز است و می‌خواهیم بررسی کنیم که وجود مهارت و مدرک تحصیلی چگونه می‌تواند ما را به موفقیت برساند و کدام‌یک مهم‌تر از دیگری است. اگر شما نیز این سؤال را دارید، توصیه می‌کنیم ادامه‌ی آن را مطالعه کنید.

yes

مهارت

ما هر روز در بین سخنان خود از کلمه‌ی مهارت زیاد استفاده می‌کنیم، بدون اینکه بدانیم معنی اصلی و دقیق آن چیست. درواقع مهارت به توانایی‌هایی گفته می‌شود که در وجود فرد مانند استعداد، نهفته نیستند و در طول زمان و با تمرین و آموزش می‌توان آن‌ها را کسب کرد.

در برخی موارد حتی کسب برخی مهارت‌ها زمان زیادی را می‌طلبد و تمرین و تکرار در آموزش هر مهارت یکی از مهم‌ترین نکاتی هستند که باعث می‌شوند ما آن مهارت را به‌صورت اثرگذار یاد بگیریم. برخی از این مهارت‌ها وجود دارند که ما در شغل و تحصیل به آن‌ها نیاز بیشتری پیدا می‌کنیم و هر چه بیشتر به کسب مهارت‌های مرتبط با شغل خود بپردازیم، در آن موفق‌تر خواهیم شد.

مهارتها به دو نوع مهارتهای شغلی و مهارتهای فردی تقسیم میشوند که هر دو مورد برای موفقیت در یک شغل مهم هستند

مهارت‌های شغلی مربوط به تحصیلات، مدرک و شغل شما هستند. برای مثال در رشته‌ی طراحی و دوخت مهارت طراحی، کار با چرخ خیاطی، مهارت‌های برش و دوخت، مهارت‌های طراحی و اجرای لباس با نرم‌افزار و... مهارت‌های شغلی این رشته و شغل محسوب می‌شوند.

این مهارت‌ها بسیار مهم هستند و فرد باید در طول تحصیل به کسب آن‌ها بپردازد.

مهارت‌های فردی نیز طیف وسیعی دارند و به رابطه‌ی بین شما و دیگر افراد که در کنار آن‌ها به انجام فعالیت می‌پردازید، مربوط می‌شود. مهارت‌های ارتباطی نقش بسیار مهمی در موفقیت فرد در شغل خود، ایجاد رابطه و تعاملی دوستانه و مثبت بین افراد دارند.

این مهارت‌ها نیز قابل یادگیری هستند و افراد می‌توانند با شرکت در کلاس‌های مخصوص یا با مطالعه و تحقیق، تمرین و تکرار، آن‌ها را در وجود خود پرورش دهند و در شغل خود از آن‌ها بهره ببرند.

البته باید این نکته را ذکر کرد در برخی شغل‌ها مهارت‌های ارتباطی بسیار مهم هستند و کارفرمایان این‌گونه مشاغل علاوه بر رزومه، مصاحبه‌های حضوری نیز انجام می‌دهند تا از وجود این مهارت‌ها در افراد مطمئن شوند.

برخی از این مهارت‌ها شامل مهارت تصمیم‌گیری، مهارت سخنوری، مهارت حل مسئله، مهارت‌های ارتباط جمعی، مهارت همدلی، مهارت‌های خوب نوشتن و... هستند.

yes

مدرک تحصیلی

افراد بعد از ورود به دانشگاه و گذراندن دروس ارائه شده فارغ‌التحصیل می‌شوند و مدرکی با عنوان رشته‌ای که در آن تحصیل می‌کنند به آن‌ها اعطا می‌گردد. این مدرک نشان‌دهنده‌ی این است که فرد دارای دانش و علم در یک حیطه‌ی خاص است و می‌تواند از آن در استخدام‌ها استفاده کند.

آموختن علم مربوط به هر شغل و رشته بسیار مهم است. فرد با پایه و اساس علوم آشنا می‌شود و دانش‌های مرتبط با رشته‌ی خود را می‌آموزد. علاوه بر این فرد با ورود به فضای علمی و پژوهشی دانشگاهی امکان تجربه‌ی یک فضای متفاوت و ورود به جامعه را برای خود فراهم می‌کند.

مدرک تحصیلی فرد و دانشی که در آن تحصیل میکند با موفقیت فرد و زمینهی شغلی او ارتباط قطعی ندارد. پس باید بدانیم تنها داشتن مدرک در یک شغل اولویت محسوب نمیشود و شرط کافی برای استخدام و موفقیت نیست.


نویسنده : گروه همدلی
برچسب :