هدایت به بالای صفحه

موفقیت راز ندارد بلکه راه دارد

راز موفقیت چیست؟

ریچارد سنت جان از جمله افرادیست که سال‌ها درباره‌ی اینکه چطور و چه رازهایی باعث موفقیت میشوند، تحقیق کرده است و دغدغه‌ی بزرگ ریچارد پیدا کردن راز موفقیت از میان افراد موفق و انتقال آن به کودکان و نوجوانان بود.

جرقه این کار در هواپیما زده شد…
وقتی او در جواب سوال نوجوانی فقیر که به دنبال یافتن راز موفقیت بود، حرفی برای گفتن نداشت !
به همین خاطر حدود یک دهه به بررسی این موضوع پرداخت؛ او حدودا با 500 نفر از افراد موفق و شاخص جامعه صحبت کرد و رازهای موفقیت را از زبان آن ها شنید.

بعد از این که ریچارد تحقیق جامعی در این باره انجام داد، متوجه شد که :

موفقیت راز ندارد بلکه راه دارد

او این راه ها را در قالب یک سخنرانی دو ساعته در مدارس برای نوجوانان ارائه داد.
همچنین یک کتاب در این باره نوشت.
او هشت راهی را که برای موفق شدن باید طی کرد، در قالب یک سخنرانی کوتاه سه دقیقه ای در TED Talk نیز توضیح داده است و میلیون‌ها بازید داشته است.

یک فرد گرسنه را تصور کنید… این فرد در آن لحظه فقط مشتاق خوردن غذاست.
اگر به این فرد آب بدهیم، بدون شک نیاز او بر آورده نمی شود. این شخص گرسنه اشتیاق بسیار زیادی برای خوراکی و غذا دارد؛ با دیدن یک میز پر از غذا چشمانش از شادی برق خواهد زد و با شور و شوق غذاها را خواهد خورد.

من در این مقاله قصد دارم درباره ی اشتیاق صحبت کنم.
هر کار موفقی که در این دنیا به سرانجام می رسد، عامل اصلی به نام اشتیاق درون خود دارد. در حقیقت اشتیاق یک محرک بسیار قوی برای رسیدن به هر هدف و آرزو و موفقیتی است.

در زمینه شغلی و درسی نیز اشتیاق می تواند ما را به موفقیت برساند‌. وقتی ما برای انجام کاری مشتاق باشیم، پس بدون شک آن را به بهترین نحو انجام می دهیم؛ اگر شور و اشتیاق وجود نداشت شاید هیچ قله ای فتح نمی شد، هیچ موسیقی ساخته نمی شد، ادیسون به دنبال کشف برق نمی رفت و هیچ اختراعی انجام نمی شد‌. در حقیقت این شور و اشتیاق است که باعث خلق نقاشی ها، شعرها، اختراعات و اکتشفات علمی شده است.

حالا بیایید هر کدام از ما وضعیت خودمان را بررسی کنیم و از خود سوالاتی بپرسیم؛ برای این که موفق شوید، باید با خود صادق باشید و به این سوالات پاسخ واقعی بدهید‌ :

در ادامه به شما خواهیم گفت که چطور به اشتیاق برسید؟ با ما همراه باشید

 


نویسنده : گروه همدلی
برچسب :