هدایت به بالای صفحه

خلاصه کتاب زندگی خود را طراحی کنید

معرفی کتاب زندگی خود را طراحی کنید

کتاب زندگی خود را طراحی کنید که با عنوان فرعی چگونه زندگی خوب و شادی برای خود بسازیم نیز معرفی شده است، درباره چگونگی دستیابی به شغلی رضایت بخش است. این کتاب درباره‌ی هنر حل مسئله است و می‌ کوشد مهارت حل مسئله را افزایش دهد. اما نه مسئله‌ های تولید و تجارت و کسب و کار؛ بلکه مسئله های مهم زندگی. نویسندگان این کتاب، بیل بورنت و دیوید ایوانس که دو تن از اساتید دانشگاه استنفورد هستند بارها تأکید می‌ کنند که برای حل بسیاری از مسئله‌ها، باید عادت کنیم آنها را در شرایط متفاوتی ببینیم. کاری که خودشان انجام داده اند و به نتیجه رسیده اند. این کتاب چگونگی برخورد صحیح با موضوعات زندگی و دغدغه های شغلی را به شیوه ای قدم به قدم به ما یاد می دهد.

محتوای کتاب

این کتاب در 11 فصل نوشته شده است.  هر فصل با روایت یک داستان شروع می شود و سپس نکات مهمی در قالب پیام به خواننده ارائه می شود. این پیام ها باورهای غلط و راهکارهایی برای تغییر آنها اشاره می نماید. خواندن فصول این کتاب به شما یاد می دهد چگونه زندگی شخصی خود را طراحی کنید و به آن شکل بدهید. فصول این کتاب به ترتیب شامل :

 1. از جایی که هستید شروع کنید
 2. ساخت جهت‌یاب
 3. راه‌یابی
 4. رهایی از دام مشکلات
 5. زندگی های متعدد خود را طراحی کنید
 6. ساخت نمونه آزمایشی
 7. چگونه بیکار می مانیم
 8. شغل رویایی خود را طراحی کنید
 9. انتخاب شادی
 10. ایمنی شکست
 11. ساخت یک تیم می شود. در ادامه به خلاصه ای از هر فصل اشاره می شود.

 

خلاصه فصل اول:

در اولین قدم آنچه باید بدانید این است که به کدام سمت حرکت می کنید و با چه مشکلاتی در طول این مسیر روبرو می شوید. فرمول زندگی که خوب طراحی شده است شامل یافتن مشکلات به اضافه حل این مشکلات است. اما آنچه در این میان اهمیت دارد، انتخاب مشکلی است که تصمیم می گیریم روی آن کار کنیم. انتخاب یک مشکل اشتباه و کار بر روی آن می تواند بخش زیادی از عمر ما را هدر بدهد. لازم است هر چند وقت یکبار با خودمان خلوت کنیم و از خودمان سوال کنیم که ایا روی مشکل درستی کار می کنیم. شناخت مشکلات اولین مرحله است. یکی از انواع مشکلات، مشکلات گرانشی هستند که به دو دسته تقسیم می شوند و برای روبرو شدن با آنها راه حل هایی نیز وجود دارد.

خلاصه فصل دوم:

فصل دوم تحت عنوان ساخت جهت یاب ارائه شده است. ساخت جهت یاب به دو چیز نیاز دارد، دیدگاه  کاری و دیدگاه زندگی. بدین منظور شما باید بدانید معنی کار برای شما چیست. در واقع شما باید فلسفه کاری خود را کشف کنید و بتوانید آن را به تفصیل شرح دهید. دیدگاه زندگی درباره این دنیا و چگونگی کارکرد آن است. چه چیزی به زندگی معنا می بخشد؟ ارتباط شما با زندگی، خانواده و اجتماع چیست؟ چگونه پول، شهرت و دستاورد شخصی باید با زندگی رضایت بخش در ارتباط باشد؟ تجربه، رشد و عملکرد چقدر مهم است؟

فصل سوم

در فصل سوم، راه یابی شرح داده شده است. شما نیاز به یک مقصد دارید. برای پیدا کردن آن باید به سرنخ های پیش رویتان توجه کنید و با استفاده از ابزاری که در اختیار دارید بهترین مسیر را بسازید. یکی از این ابزارها دفترچه یادداشت روزانه و نوشتن کارهایی است که از آن خوشمان یا بدمان می آید. برای این کار شما باید ویژگی های این احساس را بشناسید. بفهمید انجام چه کارهایی به شما انرژی می دهد. شما باید جزییات کارهایی که به شما احساس خوب و انرژی می دهد را بشناسید.

فصل چهارم

این فصل، رهایی از مشکلات است. در این فصل درباره ایده ها صحبت شده است. به یاد داشته باشید که در زندگی شما تنها یک ایده وجود ندارد. وجود ایده های بیشتر به معنای دسترسی به ایده های بهتر و ایده های بهتر به طراحی بهتر می انجامد. در مورد ایده هایتان نبابد قضاوت کنید.  این کار ایده ها را به تاخیر می اندازد. باید ابزارهای ایده پردازی را نیز یاد بگیرید. ایده پردازی گاهی منجر به تغییرات در همین شغل فعلی که دارید می شود.

فصل پنجم

در این فصل یاد می گیرید که چگونه زندگی های متعدد خود را طراحی کنید. باید بدانید که زندگی کنونی شما تنها یکی از زندگی های بی شماری است که می توانید انجام دهید. سعی کنید از شخصیت های متعدد خود استقبال کنید. سه نسخه متفاوت از زندگی پنج ساله بعدی خود را تصور کنید و بنویسید.با این کار دست کم سه راه حل ممکن و متفاوت در شما ایجاد شده است. اگر با سه ایده کار کنید، مغز شما به یک ایده سرسپرده نمی شود و ذهنتان در فهم و یادآری نوآوری های جدید بازتر و تواناتر خواهد بود.

فصل ششم

فصل ششم مربوط به ساخت نمونه ازمایشی است. از هرچیزی می شود یک نمونه آزمایشی ساخت. در ابتدا داده های زیادی در دسترستان نیست، خصوصا داده های قابل اعتماد. باید چندین نمونه آزمایشی بسازید. سریع  تکرار کنید و به اطلاعات خوبی برسید. نمونه ازمایشی برای این طراحی می شود تا در مورد چیزی که می خواهید سوالاتی مطرح کنید و مقداری اطلاعات در مورد آن کسب کنید. نمونه های آزمایشی این امکان را به شما می دهند تا آینده خود را به روشی کاملا تجربی امتحان کنید و آینده را طوری تصور کنید که انگار الان در آن هستید. چند نمونه اولیه را به تحلیل بسیار کم و خیلی ساده بسازید. برای ساخت این نمونه آزمایشی نیاز به کمک ه همکاری دیگران دارید. ساخت نمونه آزمایشی تنها راه واقعی برای کسب داده های مورد نیاز است.

فصل هفتم

چگونه بیکار می مانیم؟ عنوان فصل هفتم این کتاب است. برای یافتن شغل شما به این نیاز دارید که به جای اینکه بر روی نیاز خودتان تمرکز کنید بر روی نیاز مدیر استخدامی تمرکز کنید که می خواهد شخص مناسب را پیدا کند. به یاد داشته باشید که هیچ شغل کاملی وجود ندارد که کاملا مناسب شما باشد، اما می توانید شغل های زیادی را برای خود به اندازه کافی کامل کنید.

فصل هشتم

شغل رویایی خود را طراحی کنید. یادتان باشد که شغل رویایی شما از طریق فرایند جستجوی فعالانه و همکاری با دیگران طراحی کنید. ساخت شبکه ارتباطی تنها برای گول زدن مردم نیست بلکه تنها برای درخواست راهنمایی است. رایج ترین راه برای معرفی افراد از طریق شبکه های حرفه ای این است که از طریق شبکه های خصوصی معرفی گردند. از اینترنت برای یافتن آگهی های شغلی استفاده نکنید بلکه آن را وسیله ای برای یافتن و تماس با فرادی استفاده کنید که می خواهید داستان آنها را بشنوید.

این تفکر که شغل افسانه ای شما الان وجود دارد وکاملا آماده است و منتظر شماست تا آن را بیابید، یک قصه ی افسانه ای است.

فصل نهم

فصل نهم به موضوع انتخاب شادی پرداخته است. طراحی شغلی و زندگی نه تنها نیازمند تعداد زیادی انتخاب و گزین های خوب است، بلکه نیازمند توانایی انجام انتخاب های خوب و زندگی با اعتماد به نفس در آن انتخاب هاست. ایده بدان معناست که شما آن انتخاب ها را بپذیرید. به یاد داشته باشید که همه شما در هر شرایطی از زندگی تنها یک هدف دارید، هدف شما شادی و خوشحالی است. این شادی تا حد زیادی تابع انتخاب شما و چگونگی زندگی در انتخاب هایی است که انجام داده اید. پس از جمع آوری و ایجاد، محدود کردن گزینه ها و انتخاب، در نهایت باید رها کردن انتخابهای غیرضروری را انجام دهید و به سمت جلو حرکت کنید. انتخاب خود را کاملا بپذیرید. آنچنان که بتوانید بیشترین بازدهی را از آن داشته باشید. وقتی در مواجهه با کلی گزینه زیاد، تصمیم می گیرید، از انتخاب خود رضایت کمتری دارید. در اینجا مشکل تنها گزینه هایی که داشتیم و سراغشان نرفتیم، نیست، بله کوهی از گزینه است که ما حتی فرصت نداشتیم آنها را بررسی کنیم. این تفکر که می توانست کلی گزینه بهتر هم وجود داشته باشد، آرامش ما را کلا به هم می زند. اگر بخواهید بهترین انتخاب را داشته باشید، هرگز تصمیم نخواهید گرفت. ما تنها با اقدام و عمل می توانیم راه پیش رویمان را بسازیم.

فصل دهم

این فصل مربوط به ایمنی شکست است. باید بدانید که واکسنی برای شکست وجود ندارد و غیرممکن است که هرگز شکست نخوریم. اما این امکان وجود دارد که در مقابل شکست ایمن شویم. می توانید در مقابل بخش عمده ای از احساسات منفی شکست که بی جهت بر زندگی تحمیل می شود، ایمن گردید.

هرگز شکست نمی خورید، شما فقط پیش می روید و از تجارب مختلفی که هم شکست و هم موفقیت به شما ارائه می دهند درس می گیرید. ساخت نمونه آزمایشی برای طراحی زندگیتان راه فوقالعادهای برای موفقیت سریعتر (در چیزهای بزرگ و مهم)  با استفاده از شکست بیشتر (در تجارب یادگیری کوچک و با مقیاس کم) است. زمانی که شما چندین بار دورۀ تکرار نمونه آزمایشی را انجام دهید، واقعا از فرایند یادگیری از طریق

رویارویی با نمونه های آزمایشی لذت می برید؛ چیزی که شاید دیگران آن را شکست بنامند. این اولین سطح از ایمنی شکست است. یعنی استفاده از میل به عمل، شکست سریع و آنقدر درباره ارزش یادگیری از شکست صریح باشید که درد و رنج آن محو شود. شکست تنها مواد اولیه موفقیت است. همه ما اشتباه می کنیم؛ همه ما ضعف داریم؛ همه ما درد و رنج داریم.

 

فصل یازدهم

این فصل در رابطه با اصلاح این باور غلط است که این زندگی من است و من باید خودم آن را طراحی کنم. بسیاری از رویکردهای سنتی این باور غلط را دارند که شما به تنهایی تمامی پاسخها را میدانید، منابع کافی را دارید و اشتیاق و علاقه درست برای داشتن کل آن را دارید. اما این باوری احمقانه است. شما با همکاری دیگران زندگی کرده و با همکاری دیگران زندگی خود را طراحی می کنید. تیم شما اعضایی دارد و همچنین قوانینی که باید آنها را بشناسید.

 


نویسنده : گروه همدلی
برچسب :