هدایت به بالای صفحه

فرکانس درمانی چیست؟

هنر اول را موسیقی می دانند زیرا کامل ترین انتقال احساس برای انسان از طریق موسیقی و نواهایی است که می شنود. سه نظریه زیبایی‌شناسی دربارهٔ موسیقی وجود دا

بسیاری از پدیده‌های طبیعی مانند آبشار و وزش باد از میان برگ‌های درختان و نوای طبیعی موسیقی ایجاد می‌کنند. پس باید بپذیریم موسیقی پدیده‌ای است در فطرت آدمی. از آنجا که موسیقی، یکی از زیر مجموعه‌های فرهنگ، در همه جوامع وجود دارد، و گاه با افسانه‌ها و حکایت‌ها و احساسات آمیخته شده‌است.

امروز می خواهیم در این مقاله با شما از جادوی موسیقی درمانی صحبت کنیم. این روزها کلمه "فرکانس درمانی" را زیاد می شنوید. اما فرکانس درمانی چیست؟ و فرکانس چه اثری می تواند بر روند درمان بیماری های انسان بگذارد؟

فرکانس درمانی چیست؟

Frequency Therapeutics

انسان ها قرن ها پیش درک کرده اند که صدا تأثیر عمیقی بر بدن و ذهن انسان دارد. از زمان کشف موسیقی و سرودن شعر یا غزل که میان خاورمیانه هم علاقمند زیادی دارد، با اثرات درمانی فرکانس آشنا شده اند. 

فرکانس درمانی در واقع نوعی روش درمان از طریق شنیدن یک سری فرکانس های مرتبط با دامنه موسیقی مشخص و اثرگذار روی بدن و ذهن است.

فرکانس درمانی چه تاثیری در درمان بیماری های انسان دارد؟

 فرکانس های خاصی از صدا به عنوان بخشی از روش های درمانی به منظور دستکاری در امواج مغزی انسان برای ترویج بهبودی بدن و ذهن استفاده می شود. از بهبود فرکانس صدا برای درمان بیماری هایی زیادی مثل؛ بی خوابی ، اضطراب ، افسردگی و اختلالات سیستم عصبی و حتی در درمان انواعی از سرطان استفاده شده است. در واقع این علم روی روشهای درمانی با فرکانس های صوتی کار میکند .

برای اثبات این موضوع نیاز نیست راه دوری بروید. کافی است شما یک موسیقی شاد گوش بدهید و همان لحظه تغییر حال و هوای خودتان را متوجه شوید و یا اینکه در زمان هایی که اندوهگین هستید، نیاز و میل به شنیدن موزیک ها یا موسیقی هایی با فرکانس غمگین دارید، می تواند خودش به نوعی تمایل بدن به یک دامنه فرکانسی مشخص باشد. کمی به این موضوع بیشتر فکر کنید.

دانشمندان و محققان دنیا هر روز به مرزهای جدیدی در حوزه‌های مختلف علمی و تحقیقاتی دست پیدا می‌کنند و بر این اساس پژوهش‌هایی به ثمر می‌رسد که زندگی بشر را تسهیل می‌کند. به تازگی در زمینه تشخیص و درمان بیماری‌ها از روش جدیدی به نام بیورزونانس استفاده می‌ شود. بیورزونانس دانشی است که بر اساس فرکانس ‌های سلولی شکل گرفته است.

درباره بیورزونانس صحبت های بسیاری شده است. به طور خلاصه همان ارسال و دریافت فرکانس مشخص به مغز است. بیورزونانس، تحولی در تشخیص و درمان بیماری ‌ها این روزها تقاضای زیادی پیدا کرده است. به طوری که در ایران هم کلینیک های تخصصی زیادی در حال فعالیت در این زمینه هستند. شاید دلیل استقبال از این روش درمانی که به نوعی همان فرکانس درمانی می باشد، این است که افراد بدون استفاده از داروهای شیمیایی و طول درمان های طولانی، به راحتی به روش درمان موثر دست پیدا می کنند.

درمان با فرکانس در چه حوزه های پزشکی مورد استفاده قرار می گیرد؟صدها سال است که دانشمندان از تأثیر صدا روی بدن انسان آگاه بوده اند. با مطالعه علمی نشان داده شده است که حتی صداهای با فرکانس بالا نامفهوم می توانند در فعالیت مغز انسان تأثیر بگذارند .

فرکانس های Solfeggio از زمان های بسیار قدیم با ایجاد موسیقی های مقدس از آنها استفاده کرده اند .

 

چگونه فرکانس ها روی بدن انسان تأثیر می گذارد؟


بسیاری از شواهد علمی صحیح در پشت این تئوری است. قرار گرفتن در معرض فرکانسهای مختلف می تواند مسائل روانپزشکی مانند افسردگی یا اضطراب را کاهش دهد و بدن را از طریق سیگنالینگ ژنتیکی برای بهبود بیماریهای جسمی تحریک کند.

با بازگشت به یونان باستان ، پزشک ، فیلسوف و ریاضیدان معروف فیثاغورث

متقاعد شد که فرکانس ها تأثیر درمانی بر بدن دارند و قرار گرفتن در معرض روزانه موسیقی برای سلامتی انسان مفید است. فیثاگوراس همچنین مسئول کشف روابط هارمونیک بین نسبتهای ریاضی وترهای مختلف موسیقی بود.

حتی اگر انسان از زمان فیثاغورس در حال مطالعه ارتباط بین فرکانس های صوتی مفید و عملکرد آن بر بدن انسان است ، دانشمندان مدرن به همان اندازه مجذوب اثراتی هستند که فرکانس های مختلف می تواند بر ذهن و بدن داشته باشد.

در حالی که صدا و فرکانس برای تأثیرگذاری بر سلامت انسان از چنروایات طریق مورد استفاده قرار می گیرد ، فرکانس های خاصی وجود دارد که به درمان کمک میکنند و میتوانند در کنار درمان پزشکی مکمل مفیدی باشند  تا به ویژه برای بدن انسان مفید باشد. در اینجا لیستی از  فرکانس هایی که عموماً گفته شده دارای خاصیت درمانی هستند مشاهده خواهید کرد :

 

۳۹۶ هرتز: رهایی از احساسات منفی

۴۱۷ هرتز: تحول و رفع موقعیتهای آزار دهنده

۵۲۸ هرتز:  ترمیم DNA

۷۴۱ هرتز: حل مشکلات ، راه حل ها ، بیان خلاق

۸۵۲ هرتز: روشنگری

۱۷۴hz هرتز  : کاهش درد و استرس

۲۸۵hz هرتز :  در بهبود بریدگی ، سوختگی و سایر زخم های جسمی ابزاری خوب محسوب می شود. فرکانس های صوتی ۲۸۵ هرتزی بدن را در بازسازی سلولی فعال می کنند و در صورت آسیب دیدگی ، آن را ترمیم می کنند.

۳۹۶hz هرتز : این فرکانس صدا با رفع ترس و دیگر احساسات منفی همراه است. در از بین بردن احساس گناه کمک می کند ، و آن را به عنوان یک اثر مؤثر در موسیقی معنوی تبدیل می کند. فرکانس های ۳۹۶ هرتزی چاکرای ریشه را متعادل می کند در حالی که همزمان احساسات منفی مانند اندوه را به احساسات مثبت و شاد تبدیل می کند.

۴۱۷ هرتز : بر حذف انرژی منفی مانند انرژی یا زخم گذشته یا انرژی های منفی در محیط اطراف متمرکز است. ۴۱۷ هرتز درمانی برای حل انسداد عاطفی و فعال کردن چاکرای ساکرال مورد استفاده قرار میگیرد .

۴۳۲hz هرتز: درمانی با هدف چاکرای قلب انجام می شود و گوش دادن به فرکانس ۴۳۲ هرتز قرار است سطح بیشتری از وضوح روحی و عاطفی را در پی داشته باشد. تنظیم ۴۳۲ هرتز برای تنظیم آواز خوانندگان اپرا بهینه تلقی می شود و با سطح بالاتری از رشد درونی همراه است.

۵۲۸hz هرتز : به عنوان فرکانس عشق شناخته می شود ، ۵۲۸ هرتز یکی از شناخته شده ترین و محبوب ترین فرکانس ها است. در موسیقی به عنوان ” نت معجزه ” نیز شناخته می شود.

۶۳۹hz هرتز: یک فرکانس صدا است که بر چاکرای قلب تأثیر می گذارد. این فرکانس درمانی برای ایجاد احساسات مثبت و دلبستگی بیشتر به روابط هماهنگ بین افراد در ارتباط است.

۸۵۲hz هرتز:  صدا درمانی است که با تغییر مسیر ذهن به دور از فرو ریختن ، افکار مزاحم و الگوهای تفکر اضافی همراه است. این الگوهای فکری نقش بیشتری در افسردگی و اضطراب ایفا می کنند. قرار گرفتن در معرض این فرکانس صدا می تواند به کاهش نقش افکار منفی در این بیماریهای روانی کمک کند.

۹۶۳hz: فرکانس های صوتی هرتز ۹۶۳ با فعال شدن غده پینه آل و رشد درونی بالاتر همراه است. فرکانس هرتز ۹۶۳ به عنوان “صدای معجزه خالص”  شناخته می شود.

همانطور که مشاهده می کنید ، فرکانس های مختلف صدای مختلفی وجود دارد که می تواند در یک برنامه درمانی برای تغییر فرآیندهای تفکر شناختی مرتبط با بیماری روانپزشکی و همچنین ایجاد اثرات درمانی جسمی برای مقابله با بیماری استفاده شود. در مقاله بعدی به تاثیر بیشتر این فرکانس ها در درمان بیماری ها می پردازیم.


نویسنده : راضیه آزاد
برچسب :